10 жовтня увесь світ відзначає День ментального здоров’я. Цього року подія є особливо актуальною для України, адже мільйони дітей і молоді, як в країні, так і за її кордонами, зараз як ніколи потребують емоційної чи психологічної підтримки. Бо ж усі ми без винятку з початком повномасштабної війни продовжуємо проживати травматичний досвід.
Утім, далеко не кожен знає, як підтримати себе та близьких, коли тривожні думки перестають бути варіантом норми. Що робити, коли почуття атрофуються і настає повна апатія, і які вони – ознаки перетину емоційних «червоних ліній», коли слід вже й негайно звертатися за порадою до спеціалістів? Часто навіть саме визнання власних психологічних проблем заперечується у свідомості через одну-єдину причину – банальне незнання, що з цими проблемами робити далі.
10 жовтня у 9 класі пройшов тематичний урок основ здоров’я «Ментальне здоров’я. Як подбати про себе. Техніки самодопомоги». Метою уроку було сформувати у здобувачів освіти знання, вміння, навички, спрямовані на збереження, зміцнення ментального здоров’я, сприяти визначенню та усвідомленню факторів, що впливають на психічне здоров’я, створенню умов для формування у дітей позитивного ставлення до життя та власного здоров’я. Учні ознайомились із Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «Ти як?», яка має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, принаймні, на рівні усвідомлення і визнання власного психічного стану і хоча би приблизної оцінки ступеня його «кризовості». Піклування про ментальне здоров'я має стати звичною відповідальністю кожного. А також створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними способами та дієвими механізмами підтримати людину, коли вона не справляється самостійно.
Всеукраїнська програма ментального здоров’я створюється за ініціативою першої леді Олени Зеленської і має просту життєву назву «Ти як?». І певною мірою її можна назвати унікальною, адже, враховуючи воєнний час і травматичні обставини, крізь які доводиться проходити всій державній системі і громадськості, аналогів розбудови подібних новаторських проєктів у світі немає.
Підлітки поділилися власним досвідом та реальними історіями щодо проживання стресових ситуацій через війну та подолання викликів сьогодення.
Щоб дати нашим дітям майбутнє, треба визнати їхнє теперішнє. Ми можемо спробувати їх почути. Повірте, вони мають що сказати!
Презентація. Ментальне здоров'я: як подбати про себе. |